Daugava

14. listopadu 2015 v 16:57 | Niki |  Lotyšsko
Největší lotyšská řeka pramení v ruských horách. Ústí do Baltského moře a svojí šířkou předčí leckterou evropskou řeku. Pro místní obyvatele byla řeka kdysi hlavní obživou. Plavilo se po ní dřevo, přepravovali se po ní lidé ze břehu na břeh i na delší vzdálenosti do větších měst. Proto také většina velkých měst leží právě u řeky. Má mnoho ramen, která se vlévají do jiných řek nebo se z nich postupně stávají jezera.

Jezery tato země oplývá. Jsou tu malá i velká. Pěkná i zarostlá, ale všechna kouzelná. V národních parcích najdete okolo jezer mnoho druhů ptactva. Pro odborníky i laiky jsou zde místa, kde si v klidu svoje oblíbené miláčky můžou pozorovat. Téměř všechna jezera jsou ledovcového původu, a proto je také celá země jedna velká placka. Nejvyšším místem je "hora" Gaizinkalns s 312 metry nadmořské výšky. Přesto to ale Lotyšanům nebrání v tom, vytáhnout v zimě lyže a jít se sklouznout. To jsem ale odbočila.

K řece se váže mnoho příběhů, které si vyprávějí místní lidé již odnepaměti. Jedna legenda vypráví o zrození této řeky. Bůh stvořil zvířata, lesy a půdu. Když bylo všechno hotovo, zvířata se mezi sebou začala pošťuchovat. To se Bohu nelíbilo a tak jim dal za úkol, vyhloubit kaňon. Liška, jezevec, ptáci, krtci. Ti všichni pracovali dobře a tvrdě. Když se jednoho dne Bůh podíval, zjistil, že práce je hotová. Viděl, jak každé zvíře pracovalo. Krtka odměnil černou barvou za jeho dobré schopnosti rytí. Kachny pracovaly méně a tak jim Bůh dal možnost plavit se po vodě a pít z ní. Rak pracoval nejméně z nich a tak mu Bůh nařídil, že bude chodit obráceně. Když takto pochválil a potrestal všechna zvířata, nechal kaňon zalít vodou. Tu řeku pojmenoval Daugava a určil její tok, který bude končit v moři.

Dnes slouží řeka víceméně pro turistické účely. Je plná meandrů, které tu vytvořil procházející ledovec. Lidé sedí u břehu řeky a pruty se líně pohupují na vodní hladině. Občas někde vyskočí ryba a s plesknutím dopadne zpět do vody. Ptáci létají nad vodou a čekají na příležitost čapnout takovou rybku do zobáku a uletět. Motýli krouží chvíli nad řekou a pak někam odletí. Za chvíli je slyšet výskot. To připlouvají vodáci. Pro ně je řeka jako stvořená. V letních měsících má Daugava spoustu vody a tak může vytvářet výry a peřeje. Jen na pár místech se na řece objeví vodní mlýn nebo jez. Okolo řeky se prohání cyklisté a cinkají na pozdrav vodákům.

Zima je ale v Lotyšsku také krásná. Je však dlouhá. Všechno je zasněžené, dělají se závěje, sníh leckdy dosahuje až jednoho metru. Všechno v přírodě spí a jen občas zazpívá někde káně. Slunce svítí do kraje a odráží se zpět od sněhové přikrývky. Ale nehřeje, na síle zase nabude až okolo dubna, kdy začne tát sníh. Řeka je zamrzlá a po ní se procházejí kačeny, které jsou krmeny místními dětmi. Ty potom bruslí na řece, hrají hokej nebo staví sněhuláky. Je moc pěkné to sledovat. U nás už zima jako taková dlouho zase nebyla. O zamrznutých řekách se nedá mluvit už vůbec.

Pokud se do kraje vydáte, doporučuji si objednat kanoe nebo rafty a vyzkoušet sílu tohoto přírodního živlu. Dají se také půjčit kola s celým vybavením.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Iris | E-mail | Web | 15. listopadu 2015 v 16:00 | Reagovat

Raft ani kánoe nemusím, ten vodní živel má neskutečnou sílu.

2 Niki | E-mail | Web | 15. listopadu 2015 v 20:12 | Reagovat

[1]: To víš, voda, oheň a vítr jsou nezkrotné živly, ale je to adrenalin, bez kterého někteří lidé neumí žít.

3 Iris | E-mail | Web | 16. listopadu 2015 v 8:15 | Reagovat

[2]: Tak to já radši adrenalin, u kterýho snad přežiju :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama