Jurmala - jiný svět

24. listopadu 2015 v 16:31 | Niki |  Lotyšsko
O tomhle místě je pravda, že moc nevím, ale jelikož ho vkládám do své absolventské práce, musela jsem se o něm něco dozvědět a tak i vám přináším nejnovější informace o tomhle malém ráji na zemi. Čerpala jsem informace z map na googlu, TripAdvisora, Bookingu a lotyšských stránkách, které jsem našla úplně náhodou a celé jsem si je sama musela přeložit do češtiny.

Jurmala je městečko spojené z šestnácti bývalých vesnic okolo moře. Od Rigy je coby kamenem dohodil. Dvacet pět kilometrů a každou chvíli odtud do Jurmaly vyjíždí příměstský vlak. Pro Lotyšany je to jediná destinace, kde je moře. Ale aspoň nějaké to moře mají, i když jen málo teplé a dá se v něm koupat přibližně dva měsíce v roce. Jenže Lotyšanům stačí málo, jsou to super skromní lidé a to se mi líbí čím dál tím více.

Ovšem lidí, kteří sem v létě jezdí za sluníčkem, mořem a spoustou konzertů či restaurací stále přibývá a už tak skromní nejsou. A tak se z Jurmaly začíná stávat poměrně drahá destinace, kde místo k pobytu musíte rezervovat dostatečně dopředu. Nebo využít vláček a na otočku se večer vrátit zase do hlavního města.

V Jurmale existuje mnoho restaurací, které mají vyhlídku na moře, a pláž si zde každý zamiluje. Mořské "obludy" seženete na každém kroku a podle TripAdvisoru chutnají báječně. V blízkém konzertním "domě" se celé léto něco děje. Od folkových koncertů přes vystoupení rockových skupin až k různým recitálům nebo vážné hudbě. Každý si vybere.
Architektura města je pro nás Evropany také zajímavá. Jejich dřevěné domečky, které stále stojí a ani požáry jim neubraly na kráse, jsou dominantou města. Existuje zde i muzeum, ve kterém je momentálně výstava plavek od počátku světa až doteď.

V okolí Jurmaly je také les, kde jsou pro děti připraveny prolézačky. Je to interaktivní les. A dospělí si tak přijdou také na své. Když správně zvolíte dobu, kdy se tam podívat, můžete najít les v tichosti. Jen ptáci budou slyšet a vězte, že těch je Lotyšsko plné. A druhů, o kterých se nám ani nesnilo. Je to možná dáno tím, že je v okolí i řeka, která jakoby dělá z Jurmaly malý ostrov, kde z jedné strany okousává pláže slané moře a z druhé strany se valí sladké vody řeky.

Pokud se rozhodnete, vydat se řekou na lodích, neprohloupíte. Bude to zkrátka nezapomenutelné.

Jestli se někdo z vás do Jurmaly vydá, nezapomeňte navštívit všechna výše pospaná místa. Bude to určitě příjemný zážitek. A vy, co už jste tam byli, my můžete do komentářů napsat, co všechno ještě Jurmala nabízí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama