Národní park Gauja aneb za krásami Lotyšska

7. prosince 2015 v 0:36 | Niki |  Lotyšsko
Jak už jsem několikrát uvedla, Lotyšsko oplývá nádhernou přírodou. Mnoho lesů, řeky, jezera, moře i vesnice dávají Lotyšsku jedinečnou podobu. Lotyšsko má celkem tři národní parky a každý je jedinečný.

Národní park Gauja byl zbudován v roce 1973. Už tehdy věděli, že zachovat přírodní podmínky pro mnoho zvířat zde žijících je důležité. Tento národní park se rozkládá okolo řeky Gaujy, podle níž je také pojmenován. Nachází se nedaleko hlavního města Rigy. Tyto dvě informace dohromady znamenají, že Lotyšsko je opravdu země, která si zakládá na pořádek a čistotu.

Tento park, který je největší na lotyšském území, nabízí skvostné pohledy. Šedesát procent parku tvoří lesy. Kromě nich se tu také nachází velké množství vodních ploch a jezer. Pro turisty je zde připravena řada turistických stezek. Při svých toulkách se tak můžete dostat k místním strmým útesům, jeskyním nebo různorodým skalním útvarům. Ale v lesích nikdy nebudete sami. Je zde mnoho druhů fauny a flory.

Ptáci jsou v Lotyšsku velikým lákadlem. Lidé jezdí sledovat místní i cizokrajné ptactvo, které sem zabloudí jen občas. Lotyšský pták, který je také národním symbolem státu, je konipas bílý. Největším lotyšským ptákem je labuť velká a nejmenším ptáčkem je potom králíček obecný. Toto jsou typičtí lotyšští ptáci. Samozřejmě najdete v zemi i ptáky, které běžně potkáváme u nás v ČR. Například sýkorka, špaček nebo vrána. Celkové množství druhů ptáků v Lotyšsku se pohybuje okolo 320 druhů.

Je to panenská příroda. Svědčí o tom i fakt, že zde najdete mnoho druhů zvířat, které jinde v Evropě už nejsou k vidění. Jedním z příkladů je i hranostaj nebo lasice. Velký výskyt je tu i vyder nebo velkopočetných skupin vlků. Díky rozhraní severní a střední Evropy se zde občas také potulují losi, které je možné pozorovat spíše v severských zemích a naopak divocí kanci, kteří jsou pro naši vegetaci standardem.

Turisté si zde jistě přijdou na své, ale kvůli rozmanitému ekosystému je doporučeno, být ubytován v hotelech, hostelech, prázdninových domech nebo kempech. Na vlastní pěst je to nebezpečné.
Informace o ptactvu, moři, světových nebo lotyšských savcích, místních horninách najdete v lotyšském muzeu, které svoje stránky dokonce zhotovilo již v češtině, ve spolupráci s českou ambasádou.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama